ارتباط با ما تماس با ما پيگيري قطعه ورود به سـين Introduction سرير سرويس صفحه اصلي
 
   
 
 
مقالات
جستجو برای:  

امنيت در NTFS


امتیازدهی به این مقاله:


1386/11/11
خلاصه مقاله
نسل جديد فايل سيستم ويندوز يعني NTFS براي از بين بردن مشكلا‌ت امنيتي سيستم‌هاي قبلي، همراه با ويندوز NT عرضه شد. با وجود NTFS، سازوكار امنيتي فايل‌ها، دايركتوري‌ها و ويندوز، مستقل شده‌است و اين امر انعطاف‌پذيري زيادي را هنگام برپا كردن يك شبكه به ارمغان مي‌آورد. مايكروسافت پيشنهاد مي‌كند كه تمام به اشتراك‌گذاري‌هاي تحت شبكه با استفاده از سيستم فايل ‌NTFS اجرا شود. در اين مقاله به دو موضوع پرداخته شده است: ابتدا مقايسه فايل سيستم‌هاي FAT و NTFS و پس از آن، يك بررسي شخصي از ديد نويسنده، در مورد NTFS را مي‌خوانيد.
متن کامل مقاله
نسل جديد سيستم فايل‌
خانواده سيستم فايل‌FAT كه شامل FAT 12 ،FAT 16 و FAT 32 مي‌شود، سيستم فايلي است كه در اوايل دهه هشتاد ميلا‌دي، سيستم‌عامل‌هاي مايكروسافت براساس آن ساخته مي‌شدند. به‌طور كلي، اين نوع سيستم‌فايلي به اندازه كافي براي مديريت فايل‌ها و حتي پي‌سي‌ها، به‌ويژه آن‌هايي كه براي مقاصد خاص استفاده نمي‌شدند، قدرتمند بود. براي كامپيوترهاي خانگي و كامپيوترهايي كه در مشاغل كوچ استفاده‌مي‌شدند،FAT به اندازه كافي خوب بود. اما هنگامي كه امنيت و قابليت اطمينان بالا‌ اهميت پيدا مي‌كرد،FAT حرفي براي گفتن نداشت.

به هرحال با وجود آن‌كه FAT در بسياري از موارد قابل قبول بود، خيلي قديمي، محدود و سيستم فايلي ساده‌اي بود. اين فايل سيستم براي كاربران پيشرفته، به‌ويژه سرورها و ايستگاه‌هاي كاري در محيط شبكه شركت‌هاي بسياربزرگ، از امنيت قابليت و اطمينان بالا‌ برخوردار نبود. به همين دلا‌يل مايكروسافت نسل جديدي از سيستم‌هاي فايلي، موسوم به New Technology File System) NTFS) را ايجاد كرد. در واقع بزرگ‌ترين ايراد اين سيستم‌عامل‌ها تا آن زمان آن بود كه براساس FAT ساخته شده بودند. FAT كمترين امكانات را براي مديريت و ذخيره‌سازي داده‌ها در محيط شبكه در اختيار داشت. براي جلوگيري از زمينگير شدن ويندوز NT، مايكروسافت نياز به ايجاد سيستم فايلي جديدي داشت كه براساس FAT نباشد. نتيجه آن ايجاد NTFS بود. NTFS براي برآوردن اهداف خاصي طراحي شده بود كه برخي از آن‌ها عبارتند از:
● ‌‌قابليت اطمينان:
يكي از شاخص‌هاي مهم يك سيستم فايل مهم و جدي، قابليت بازيابي بدون از دست دادن آن است. NTFS داراي امكانات خاصي است كه قابليت نقل و انتقال به صورت يكپارچه را دارد. اين ويژگي براي جلوگيري از نابودي اطلا‌عات و قابليت تحمل خطا بسيار مهم است.
● امنيت و كنترل دسترسي:
يكي از بزرگ‌ترين مشكلا‌ت FAT آن بود كه هيچ‌گونه ابزار توكاري براي كنترل دسترسي به فايل‌ها و فولدرها روي ديسك سخت را دارا نبود. بدون اين نوع كنترل، نصب برنامه‌ها و شبكه كه نياز به امنيت و امكان مديريت دسترسي به فايل‌ها، خواندن و نوشتن داده‌ها داشت، تقريباً غيرممكن بود.
● استفاده از هاردديسك‌هاي با حجم بيشتر:
در اوايل دهه نود ميلا‌دي،FAT فقط محدود به FAT 16 بود كه امكان ايجاد پارتيشن‌هايي با حداكثر اندازه چهارگيگابايت را داشت. با وجود رشد روزافزون حجم ديسك‌هاي سخت و همچنين استفاده رو به رشد RAID ،NTFS براي استفاده از پارتيشن‌هاي بسيار بزرگ طراحي شد.
● امكانات ذخيره‌سازي:
هنگامي كه NTFS در حال توسعه بود، اغلب پي‌سي‌ها در آن زمان از FAT 16 استفاده‌مي‌كردند كه موجب از دست رفتن قسمت قابل توجهي از فضاي ديسك مي‌شد. NTFS با تغيير روش اختصاص‌دادن فضا به فايل، از بروز اين مشكل جلوگيري كرد.
● شبكه سازي:
به‌رغم آن‌كه برخي از امكانات NT كه امكان شبكه‌سازي را فراهم مي‌كند مربوط به ‌فايل سيستم نبود، برخي از مهم‌ترين امكانات شبكه‌سازي براساس NTFS بود. هنگامي كه ويندوز NT در حال توسعه بود، دنياي كسب‌وكار به‌ تازگي اهميت شبكه‌سازي را درك مي‌كرد، و ويندوز NT امكانات فراواني براي امكان شبكه‌سازي در سطح وسيع را فراهم مي‌كرد.
تعداد بازدید از این صفحه: 6622
 
مقالات وابسته

  امنيت در NTFS
  چند نکته برای استفاده از رایانه
  گذرگاه USB چگونه كار مي‌كند؟
  در مورد Sumo-Drive بیشتر بدانیم
  چرا هارد اکسترنال؟
  GPRS چیست ؟
  درایو Hybrid چیست ؟
  چند تا سیم دارید؟ راهنمای تصویری آشنایی با انواع کابل
  همۀ USBها یکسان نیستند. کاربران معمولی اهمیتی نمی‌دهند، اما اگر اطلاعات شما حیاتی است گوش کنید!
  همه چیز درباره Touch screen

 
لينک هاي خبرخوان (فيد ها)
News Rss اخبار
News Rss مقالات
News Rss محصولات
نسخه چاپی
 
درخواست عضويت در خبرنامه
با وارد کردن ايميل خود در اين قسمت مي توانيد مشترک خبرنامه ما شده هر روز اخبار ما در ايميل خود مطالعه نماييد.
Delivered by FeedBurner
 
 
ارتباط با ما پيگيري قطعه پيوند ها سرير سرويس

تمام حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شرکت سرير سرويس است
Copyright©2005-2012, Sarir Service Company. Power By: Sarir Service Co