ارتباط با ما تماس با ما پيگيري قطعه ورود به سـين Introduction سرير سرويس صفحه اصلي
 
   
 
 
مقالات
جستجو برای:  

نگاهي به مجموعه نرم‌افزار KOffice 2.0


امتیازدهی به این مقاله:


1389/01/25
خلاصه مقاله
بيش از يك سال بعد از ارائه 4.0 KDE كه نسبت به نسخه قبلي خود تغييرات اساسي داشته‌است، اكنون نسخه جديد KOffice يعني KOffice 2.0 نيز به همان اندازه متحول شده و مهم است(نسخه RC1 اين مجموعه در ماه آوريل عرضه شد). اين محصول نسبت به نسخه قبلي كاملاً بازنگري شده‌است. به‌هرحال، آنچه كاربران مشاهده خواهند كرد، يك مجموعه گسترده از قابليت‌هاي کاملاً جديد نيست، بلکه فقط چند ويژگي جديد در قسمت‌هاي مختلف برنامه افزوده شده‌است. در مقابل، همان‌طور كهKDE 4.0 يك ساختار زيربنايي براي تحولات بعدي در محيط دسكتاپ فراهم كرد، KOffice نيز نويدبخش يك زيرساختار باثبات براي تغيير و تحولات آتي است. نسخه جديد KOffice يك رابط مشترك را بين همه برنامه‌ها ارائه مي‌دهد كه انعكاس آن‌را مي‌توان در تغييرات ايجاد شده در كيت ابزار و كتابخانه‌هاي آن مشاهده‌کرد. همچنين ارتقاي قابليت‌هاي گرافيكي و دسترسي‌پذيري به ابزارهاي موجود از جمله تغييراتي است كه همگي ظاهري جذاب دارند، اما بيشتر آن‌ها براي ايجاد قابليت‌ها و كاربردي‌شدن‌برنامه ارائه‌شده‌اند تا ايجاد يك ظاهر جذاب. اين تغييرات بيشتر درباره برنامه‌هايي نظير KWord، KSpread، KPresenter، Krita و Karbon 14 (برنامه گرافيكي اصلي در مجموعه KOffice) جلب‌توجه مي‌كند، البته، اين تغييرات در ساير برنامه‌هاي KOffice بيشتر به چشم مي‌آيند. در ادامه، نگاهي به اين تغييرات در نسخه جديد مجموعه KOffice خواهيم داشت.
متن کامل مقالهرويكرد KOffice 2.0 جهت‌گيري متفاوتي دارد و آن‌ها كه اميد داشتند تا اين مجموعه بتواند از لحاظ قابليت‌ها با رقيب خود، OpenOffice.org تطابق داشته باشد، نااميد خواهند شد. براي نمونه، در اين نسخه KPresenter توانايي استفاده از فايل‌هاي صوتي و ويديويي را ندارد و KSpread هم كماكان نه از فيلترها پشتيباني مي‌كند، نه از قابليتي به‌نام Pivot tables. درحقيقت، بعضي از ويژگي‌هاي KOffice 1.6.3 (يعني نسخه رسمي و قبلي اين برنامه)، نظير امكان ايجاد توضيحات و ارائه شرح (AutoText) در KWord يا جدول‌هاي درون KPresenter در KOffice 2.0 عرضه نخواهند شد.

زماني كه شما قابليت‌هاي جديدي را در اين نسخه مشاهده مي‌كنيد، به احتمال زياد آن‌ها قابليت‌هاي زيربنايي هستند، نظير گزينه‌هاي بيشتر براي پرينت در محيط KSpread. البته، اين تمركز به آن معنا نيست كه KOffice در محدوده كاربردهاي خود ناقص است. مبناي تصميم‌گيري شما درباره KOffice هرچه كه باشد، باز هم برنامه KOffice 2.0 يك تغيير بزرگ است. اين مجموعه با داشتن يازده‌برنامه در مقايسه با OpenOffice.org كه شامل شش‌برنامه است و برنامه‌نويسان آن نيز ضعيف‌تر هستند، برنامه مهمي به شمار مي‌رود و در KOffice در هر زمان، يكي از برنامه‌هاي مهم در هر يك از نسخه‌هاي جديد KDE بوده‌است و نسخه 2 از اين برنامه نيز از اين جهات چالش برانگيزتر است.


ظاهر رابط كاربري نسخه قبلي برنامه KOffice

نسخه جديد، نه تنها همانند بسياري از نرم‌افزارهاي مبتني بر محيط KDE مهاجرت KOffice به مجموعه ابزارهاي Qt 4.x است، بلكه شامل نگارش‌هاي جديدي براي محيطOS X و ويندوز نيز است. به جز اين موارد در دومين نسخه اين مجموعه براي نخستين‌بار از دو كتابخانه اصلي استفاده‌شده‌است. كتابخانه اول Flake نام دارد كه مجموعه جديدي از مفاهيم را درباره اشكال به همراه ابزارهايي براي مديريت آن‌ها  ارائه كرده‌است. كتابخانه دوم نيز Pigment نام دارد كه يك كتابخانه مديريت رنگ است. همه اين موارد نشان مي‌دهد كه عرضه ديرهنگام  KOffice كه شانزده ماه بعد از عرضه KDE 4.0 ارائه شده و اين‌موضوع كه عرضه نهايي بعد از ده مورد ارائه نسخه آلفا و هفت مورد عرضه نسخه بتا انجام شده‌است، تعجب‌آور نيست. اما زماني‌كه KOffice 2.0 درنهايت به صورت رسمي عرضه شود، نتيجه نهايي متفاوت است و طوري ارائه شده كه ارائه دهند‌گان اين پروژه بتوانند بهبودهايي را به صورت تغييرات جزئي در نسخه‌هاي بعدي داشته‌باشند.

نگاهي به رابط كاربري
KOffice 1.6.3 همانند KDE 3.0 برنامه‌اي كاربردي بود، اما به راحتي مي‌شد توانايي‌هاي آن را دست كم گرفت، زيرا اين برنامه از لحاظ ظاهري همانند برنامه‌هاي باقي‌مانده از اواخر دهه نود بود. در مقايسه، برنامه KOffice 2.0 از لحاظ ظاهري به گونه‌اي است كه ديگر كسي نتواند به واسطه ظاهر ضعيف توانايي‌هاي باطني آن‌را نيز ناديده بگيرد.

از زماني كه مايكروسافت آفيس 2007، منوها و نوارابزارهاي خود را با ريبون‌ها جايگزين‌ كرده‌است، بسته‌هاي نرم‌افزاري رقيب با شرايط دشواري روبه‌رو شده‌اند، زيرا نمي‌دانند كه آيا بايد از اين روش پيروي كرده و برنامه‌اي با ظاهر پيشرفته ايجاد كنند يا آن‌كه عملكرد برنامه‌هاي سنتي را حفظ كرده و به صورت سنتي و خارج از رده باقي بمانند. برنامه OpenOffice 3.0 در مقابله با اين موضوع از سويي ساختار سنتي خود را حفظ كرد و از سويي ديگر به تعداد پنجره‌ها و قاب‌هاي شناور افزود.

اين پنجره‌ها و قاب‌ها شامل مجموعه‌اي از ابزارها هستند كه مي‌توانستند در هر جايي از دسكتاپ قرار گيرند يا آن‌كه به نوار ابزار يا يكي از لبه‌هاي پنجره ويرايش داده، وصل شوند. برنامه‌نويسان درباره KOffice 2.0 نيز تصميم مشابهي اتخاذ كرده‌اند. آن‌ها  اين دسته از نوارابزارهاي جديد را Docker مي‌نامند و كنترل‌هايي را براي فعال يا غيرفعال‌كردن آن‌ها در منوي تنظيمات افزوده‌اند. Dockerها با دو كادر همراه هستند كه در دو سمت پنجره ويرايش قرارمي‌گيرند. در سمت چپ، يك كادر قرار دارد كه حاوي آيكون‌هاي مربوط به برنامه‌هاي خاص است. درسمت راست نيز كادري قرار دارد كه چندين Docker در آن قرار گرفته‌است.


برنامه KOffice 2.0 يك رابط كاربري بسيار جذاب و قدرتمند ارائه مي‌دهد.

با كليك‌روي آيكون‌هاي موجود در قسمت كادر برنامه‌ها،  Dockerهاي مرتبط در سمت راست تغييرمي‌كنند. كادر برنامه‌ها، كادر Docker و هر يك از Dockerهاي مستقل را مي‌توان از جاي خود حذف كرد يا به صورت آزادانه  آن‌را با گرفتن و كشيدن نوار عنوان به كمك ماوس، در هر جايي كه لازم است، قرار داد. شما همچنين مي‌توانيد Dockerها را به مکان‌هاي متفاوت در كادر سمت راست منتقل كنيد. در حالت جايگزين مي‌توانيد كادرها، نوارابزارها و Dockerها را ببنديد يا وضعيت فضاي افقي را كه در اختيار كادر  Docker قرار گرفته‌است، تغيير دهيد. در صورتي‌كه با يك پنجره Maximized در يك نمايشگر عريض كار مي‌كنيد، ممكن است بخواهيد از اين تغييرات سفارشي استفاده كنيد تا فضاي كاري خود را افزايش دهيد. همچنين ممكن است بخواهيد كه تعداد Dockerها را كاهش دهيد، به ويژه زماني كه برنامه‌هاي KOffice 2.0 را به تازگي اجرا كرده و در حال يادگيري هستيد. در اين حالت اگر گزينه‌ها حذف نشوند، ممكن است تنظيمات پيش‌فرض اين حس را در شما ايجاد كند كه در يك هواپيماي تجاري نشسته و سعي مي‌كنيد از تعداد فراوان كنترل‌ها و امكاناتي كه در كنار شما است، شگفت‌زده نشويد.

موفقيت اين رابط‌كاربري به برنامه و نحوه استفاده شما از آن بستگي دارد. ظاهر آن دسته از برنامه‌هايي كه امكانات زيادي دارند، نظير برنامه Krita و Karbon 14 بسيار خوشايند است، زيرا در اين روش، كيفيت دسترسي به ابزارها بهبود مي‌يابد (هر چند كه در ابتدا ممكن است مضطرب باشيد، زيرا مجبوريد تا ماوس را يك‌به‌يك روي آيكون‌ها نگه‌داشته و ببينيد چه توضيحي درباره آن آيكون KOffice  2.0 نمايش داده ‌مي‌شود). درحقيقت، هر دو اين برنامه‌ها كه گرافيكي هستند، در نسخه‌هاي قبلي خود، ظاهر و چينش مشابهي داشتند. اما در برنامه KSpread اين تغييرات همانند يك سري از آشفتگي‌هاي بي‌فايده به نظر مي‌رسند، زيرا بسياري از Dockerها حاوي آيكون مربوط به ابزارهايي هستند كه گرافيك يا چينش را تغيير مي‌دهند و اين گونه موارد در صفحات‌گسترده كاربرد ندارند. به طرز مشابه، اگر ويرايش اسناد متني توسط شما به كارهاي ساده محدود مي‌شود، ممكن است كادر Dockerها به‌صورت پيش‌فرض براي شما بي‌فايده باشد. وضعيت مشابهي درباره برنامه KPresenter برقرار است، البته اگر از آن براي رسم نمودار استفاده نشود.

اين كادرها و Dockerها به واسطه ظاهر قدرتمند خود مزيت‌هاي زيادي ايجاد مي‌كنند و مي‌توانند بسياري از ابزارهايي را كه خارج از دسترس هستند، به شما نزديك‌تر كنند. درنتيجه، كاربران نيز كنجكاوي به خرج داده و از اين ابزارها، بيشتر استفاده خواهند كرد. شايد ظاهر جديد برنامه و در دسترس قرارگرفتن ابزارها باعث شود كه شما بيش از هر زمان ديگري از امكانات KOffice استفاده كنيد.

ظرفيت گرافيكي پيشرفته
همان‌طور كه نوارابزار Drawing توانمندي‌هاي شما را در پديدآوردن اشياي گرافيكي در بسياري از برنامه‌هاي مجموعه OpenOffice.org بهبـــود مي‌بخشــد، در  KOffice هم Dockerها قابليت‌هاي زيادي را براي مديريت تصاوير و داده‌هاي اوليه فراهم مي‌كنند.

بعضي از ابزارهاي افزوده‌شده، كاملاً جديد هستند، به‌عنوان‌مثال، يک ابزار خوشنويسي يكي از اين موارد است كه شباهت زيادي با  Inkscape دارد؛ همين‌طور امکان استفاده از متن Artistic يا متني گرافيکي که مي‌توان به‌ آن فرم زاويه‌دار يا منحني داد. به طرز مشابه، افزودن‌گره‌ها يا رابط‌ها به KPresenter با توجه به افزودن امكان ايجاد و دستكاري نمودارها و جدول‌ها باعث پيشرفت زياد اين محيط شده‌است.


تمام Dockerها، نوارابزارها و paneها را مي‌توان از محل خود جدا كرد و به صورت معلق قرار داد.

البته بخش زيادي از ظرفيت‌هاي گرافيكي اين برنامه‌ها در اصل سازماندهي دوباره ابزارهاي موجود است تا بتوان آن‌ها  را با سهولت بيشتر در دسترس كاربر قرار داد. به‌عنوان‌مثال، درباره Docker مربوط به Add Shapes کاربر نه‌تنها مي‌تواند شكل‌هاي پايه نظير نمودار و متن هنري را انتخاب كند، بلكه يك گالري كليپ‌آرت نيز وجود دارد كه شامل پيكان‌ها  و اشكال گرافيكي است. Docker با نام Style كه نام آن كمي نامناسب است مي‌تواند ظرفيت مشابهي را براي اشياي پس‌زمينه ايجاد كند.

در يك Docker كه طول و عرض آن در لپ‌تاپ من دو اينچ در نيم اينچ است، Docker با نام Style، مجموعه‌اي از رنگ‌هاي پس‌زمينه، خطوط شيب‌دار و الگوها را در اختيار شما قرار مي‌دهد و مي‌توانيد آن‌ها  را با كليك‌كردن يك دكمه حذف كنيد. اين انتخاب‌ها را مي‌توان از طريق انتخاب برنامه‌هايي در كادر برنامه‌، به شكل مورد نياز تغيير داد. گاهي نيز مي‌توان با اين گونه تغييرات، موارد موجود در ساير Dockerها را نيز تغيير داد.  در اختيار داشتن اين ابزارهاي گرافيكي در بيشتر برنامه‌ها، مزاياي جانبي خاصي هم دارند، به اين معني كه KOffice به اين روش مي‌تواند رابط كاربري مشترك خود را بهبود بخشد. در نتيجه اين كار، يادگيري برنامه‌هاي عمومي و نحوه كار با رابط كاربري گرافيكي آن‌ها سريع‌تر مي‌شود.

درك بيشتر مفاهيم قديمي
يكي ديگر از مزيت‌هاي رابط كاربري KOffice 2.0 واضح و قابل درك شدن مفاهيم پايه است. اين تغيير به ويژه در KWord به خوبي مشهود است. در نسخه قبلي يعني KWord 1.6.3 فريم ابزارها، از ساختار سند، يك نمودار درختي ارائه مي‌كرد كه تقريباً با ابزار Navigater در OpenOffice.org مشابه بود، اما محل اين درختواره ثابت بود و به صورت پيش‌فرض، حتي در حالتي كه برنامه KWord در حالت Maximized كار مي‌كرد، باز هم اندازه آن بسيار باريك و كوچك بود.

همچنين بسياري از آيكون‌هاي كنار اين درختواره براي كاربر خيلي مفيد نبودند. درنتيجه، بسياري از كاربران آن‌ها  را ناديده مي‌گرفتند و بسياري ديگر هم اين پنجره را مي‌بستند. اكنون در KOffice 2.0 مفهوم فريم يا قاب با اشكالي كه كمتر حالت انتزاعي داشته و برچسب و ظاهر بهتري دارند، جانشين شده‌است. بدون شك اين رابط كاربري قدرتمند به واسطه معرفي و پياده‌سازي كتابخانه جديد به نام Flake ايجاد شده‌است. در اين نسخه نيز همانند نسخه‌هاي قبلي براي ايجاد يك نوع بايد آن‌را انتخاب كرده و با ماوس به پنجره ويرايشگر برده و رها كنيد، اما در حال حاضر مجموعه پيش‌فرض Dockerها، باعث مي‌شود تا دفعات استفاده و مراجعه به اين گونه ابزارها افزايش يابد.


Docker ارائه‌شده با نام Add Shape نه تنها از فضاي صفحه به خوبي استفاده مي‌كند، بلكه تضمين مي‌كند كه با هر آنچه كه به سند اضافه شود، برخورد مشابهي وجود دارد.

همچنين زماني كه شما يك شيء ايجاد مي‌كنيد، مي‌توانيد به سادگي از Dockerهايي نظير  Geometry و Snapping استفاده كنيد تا شکل‌ها را سازماندهي و مرتب كنيد يا آن‌ها  را داخل يك جدول يا كادرهاي مستقل بچينيد. هر چند عملكرد اين موارد نيز همانند نسخه‌هاي قبلي است، اما راحتي استفاده از برنامه‌ خيلي بيشتر شده‌است.

مورد مهم ديگر، به Add Shape مربوط مي‌شود كه مي‌تواند نمودارها، متن‌هاي Artistic، تصاوير و tieها را به صورت يك فهرست در اختيار شما قرار دهد، به طوري كه شما مي‌توانيد مجموعه‌اي از گزينه‌هاي مورد نظرتان را به صورت انتخابي در اختيار داشته‌باشيد. همه اين گزينه‌ها از ديد KOffice اشياي مشابهي هستند و همه آن‌ها  را مي‌توان به روشي مشابه در پنجره ويرايش دستكاري كرد. به عبارت ديگر، Docker با نام Add Shape يك مفهوم موجود را واضح‌تر مي‌كند. اين روش با روش قديمي كه در آن از زيرمنوهاي مجزا در يك منو يا مجموعه‌اي از آيكون‌هاي مستقل استفاده مي‌شد، قابل مقايسه نيست.

دومين مفهوم پايه‌اي كه در KOffice  2.0 واضح‌تر‌شده و در اختيار کاربر قرارمي‌گيرد، به Styleها مربوط مي‌شود. اين مورد معادل با شرح متغير در يك جا و استفاده چند باره از آن است. بيشتر پردازنده‌هاي متن، مفاهيم مربوط به استايل براي كاراكترها و پاراگراف‌ها را ارائه مي‌دهند، اما ميزان تأكيد و توجه آن‌ها  به اين مقوله بسيارمتنوع است. به‌عنوان‌مثال، برنامه AbiWord و آفيس مايکروسافت تمايل دارند تا گزينه‌ها و امكانات مربوط به فرمت دستي را بيشتر از ساير امكانات مطرح كنند، درحالي‌كه در OpenOffice.org براي استفاده از گزينه‌هاي مربوط به ويژگي‌هاي پيشرفته برنامه‌ها بايد از استايل‌ها استفاده‌كرد. در گذشته برنامه KOffice به برنامه‌هايي نظير AbiWord و OpenOffice.org نزديك‌تر بود. از جمله استايل‌هاي استفاده شده در هر دو به خوبي اين شباهت را نشان مي‌داد، اما هر دو آن‌ها، اين دسته از امكانات را از طريق منوها ارائه مي‌كردند كه در نتيجه اين گونه گزينه‌ها دور از دسترس برنامه‌ها باقي‌مي‌ماند و در عمل امكانات برنامه‌ها، چندين لايه دورتر از منوي اصلي برنامه قرار مي‌گرفت.

برنامه KOffice 2.0 در مقايسه با نسخه‌هاي قبلي تأكيد بيشتري بر استفاده از استايل‌ها دارد. اگر شما ابزار متن را از ميان كادرهاي خاص برنامه‌ها در KWord انتخاب كنيد، يك Docker براي استايل‌ها در اختيار شما قرار خواهد گرفت (اين مورد با Docker‌اي كه در پس زمينه استفاده شده و نام مشابهي دارد متفاوت است). اين Docker به شما امكان مي‌دهد تا تغيير دستي فرمت‌متن و استايل‌ها به راحتي در دسترس شما باشد. در ظاهر به نظر مي‌رسد، اين روش چينش اشيا فقط به شما امكان مي‌دهد تا براي كاري مانند تعيين فرمت دو روش داشته‌باشيد، اما واقعيت آن است كه استفاده از استايل‌ها تاكنون به قدري دور از دسترس بود كه Docker مربوط به استايل، با فراهم‌كردن امكان دسترسي آسان به اين گزينه‌ها در عمل به كاربران فرصت واقعي استفاده از آن‌ها  را با كمترين صرف زمان فراهم كرده‌است. همچنين KOffice 2.0 برخلاف OppenOffice.org كاربران را وادار نمي‌كند تا يكي از دو روش دستي يا استفاده از استايل‌ها را انتخاب كنند.

بازخورد احتمالي كاربران
برنامه KOffice 2.0 گزينه‌هاي جديدي نيز فراهم كرده‌است كه كاملاً مستقل هستند، نظير قابليت‌ها و امكانات جديد در KSpread و گزينه‌هايي براي رمزنگاري فايل‌ها هنگام ذخيره‌ آن‌ها. البته، اين دسته از اصلاحات در مقايسه با تغييرات در ظاهر گرافيكي برنامه ناچيز است. در حالي‌كه تغييرات باطني اين برنامه نيز قابل توجه است، اما گروه برنامه‌نويسان، بيشتر تلاش خود را صرف بهبود و ارتقاي رابط كاربري كرده‌اند، به طوري كه تجربه استفاده كاربران از نسخه 2، كاملاً متفاوت از نسخه‌هاي قبلي است.بعضي از اين تغييرات بيشتر به چشم مي‌آيند. به‌عنوان‌مثال، دست‌کم در محيط انگليسي، بعضي از نام‌ها راحت‌تر انتخاب مي‌شوند. به‌جز احتمال اشتباه‌گرفتن دو Docker هم‌نام كه هر دو با نام Styles ارائه‌ شده‌اند، Docker كتابخانه اشكال به‌نام Funny نيز تاحدي نامناسب است. همچنين خود عبارت Docker براي كاربران امريكاي شمالي، يادآور لباس و محيط رسمي محل كار است. باوجوداين، آخرين عرضه KOffice 2.0 به احتمال زياد مخالفت‌هايي را كه KDE 4.0 با آن روبه‌رو بود، تجربه نخواهد كرد.

البته، با توجه به عدم دسترسي به بعضي از ويژگي‌هاي عرضه‌شده در نسخه‌هاي قبلي، مطمئناً كاربراني وجود دارند كه در تقابل با هرگونه تغييري، قبل از هر چيز شروع به شكايت و انتقاد مي‌كنند. گرچه KOffice 2.0 امكاناتي را فراهم مي‌كند كه ناديده گرفتن آن‌ها دشوار است، اين تغييرات در مقايسه با تحولات اساسي كه در KDE 4.0 شاهد آن بوديم، ناچيز است. در مفاهيم پايه كه براي استفاده از اين بسته اداري، به آن‌ها نياز است، تغييرات زيادي ايجاد نشده، همچنين استفاده از برنامه‌ها نيز در حالت كلي آسان‌ترشده‌است.

اگر كاربران در نخستين مواجهه با آرايه‌اي از Dockerها، دچار وحشت يا اضطراب نشوند، دراين‌صورت به مرور خواهند ديد كه KOffice 2.0 همه چيز بيشتر در دسترس بوده و در مقايسه با نسخه‌هاي قبلي استفاده از آن‌ها نيز آسان‌تر است. اين بهبودها باعث مي‌شود كه استفاده از KOffice 2.0 لذت‌بخش‌تر شود و آنچه ارائه شده‌است، چيزي بيش از يك پاسخ ساده به انتظار طولاني براي ارائه نسخه نهايي برنامه است.

منبع : شبکه

ارسال کننده : غزاله پویان
تعداد بازدید از این صفحه: 4621
 
مقالات وابسته

  دانشنامه فایر فاکس
  مفهوم نرم‌افزار آزاد
  طبقه‌بندی نرم‌افزارهای آزاد و غیرآزاد
  معماری و ساختار كلی RUP
  آشنايي با برنامه‌نويسي جنبه‌گرا (Aspect-Oriented) (بخش اول)
  آشنايي با برنامه‌نويسي جنبه‌گرا (Aspect-Oriented) (بخش دوم)
  آشنايي با برنامه‌نويسي جنبه‌گرا (Aspect-Oriented) (بخش سوم)
  نگاهي به مجموعه نرم‌افزار KOffice 2.0
  نگاهی نزدیک تر به Windows Live Essentials 2011
  بررسی Windows phone 7؛ ویندوز موبایل به ایستگاه هفتم رسید!

 
لينک هاي خبرخوان (فيد ها)
News Rss اخبار
News Rss مقالات
News Rss محصولات
نسخه چاپی
 
درخواست عضويت در خبرنامه
با وارد کردن ايميل خود در اين قسمت مي توانيد مشترک خبرنامه ما شده هر روز اخبار ما در ايميل خود مطالعه نماييد.
Delivered by FeedBurner
 
 
ارتباط با ما پيگيري قطعه پيوند ها سرير سرويس

تمام حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به شرکت سرير سرويس است
Copyright©2005-2012, Sarir Service Company. Power By: Sarir Service Co